Textové pole: PRINCIPY PRAKTIKOVÁNÍ TAIČI – VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ

Jan Janout

Někdy dochází k rozdělování stylů čínských bojových umění na tzv. vnitřní styly a tzv. vnější styly. 

Základní jejich odlišení je např. podle toho jakým způsobem je vytvářena a realizována síla a energie. 

Vnější styly – obecně,když energie praktikujícího určitého stylu se objevuje (je vytvářena) více na vnějšku těla, např.ve svalech, které jsou navenek viditelné. Má rychlé a explozivní pohyby a velkou spotřebu  energie. Trénují hodně, aby si zvýšili sílu svalů. Patří sem např. šaolinské styly, Wing-chun.

Vnitřní styly – obecně, když energie praktikujícího vnitřního stylu putuje hluboko uvnitř těla ve vnitřních orgánech a uvnitř nebo podél kostí a vazů, která není snadno pro pozorujícího vidět. Důležitou vnitřní složkou je mysl a s ní spojená vitální energie (čchi), na které je u vnitřních stylů kladen velký důraz. Pomalý, jemný a klidný – hlavní charakteristiky vnitřních stylů. Snaží se zvýšit čchi (životní energie) a  jing (vnitřní síla). K vnitřním stylům patří Taijiquan (taiči), Bagua-zhang, Xing-yi quan, Yi-quan atd.

Taiči je pokládáno za vnitřní styl a to přestože v počátečních stádií cvičení je to také o síle svalů (tedy vnější charakter). Taiči poskytuje dobrý trénink  mysli, čchi a jing. Zdůrazňuje relaxaci, používá mysl a dobré uspořádání těla, aby vytvořil silnou sílu celého těla (jing) místo toho, aby kladl důraz tak příliš na lokální sílu svalů. Taiči používá také externí elementy (složky), které se liší od vnějších stylů tím, že v taiči se pohybujeme jemně a pomalu, abychom aktivovali čchi a ukázali a vyvedli vnitřní sílu (jing), zatímco vnější školy (styly) trénují s rychlou a výbušnou silou. Vnější elementy praktikování taijiquan by měly být viděny v tomto kontextu a neměli bychom je plést s vnějšími elementy u vnějších škol (stylů).

Co vlastně jsou vnitřní a vnější elementy(složky) taiči? 

Interní jsou ty, které nejsou snadno vidět: mysl, čchi (bio-energie) a jing (vnitřní síla). 

Vnější jsou ty, které snadno vidíme: taiči forma  (tj. jednotlivé cviky nebo spojené do sestavy) a silový program, který používá taiji balón, dlouhou tyč, boxovací pytel, taiji pravítko atd. Vnější trénink umožňuje nastartovat a aktivovat čchi, zlepšuje zdraví a tělesnou zdatnost a dovednosti na novou – vyšší úroveň. Oba tyto tréninky jsou navzájem propojené a tím jsou neoddělitelné.

Trénink taiči začíná od těch vnějších složek. Vše co v taiči trénujeme – tj. od sestavy přes silový program, push-hands (tlačící ruce), bojové aplikace a dokonce i volný boj (sparing), to vše jsou kategorie (části) tréninku taijiquan, které ve svých počátečních stádií jsou vždy vnější povahy. 

Ale trénování našich technik se bude stále časem zlepšovat, budeme pomalu rozvíjet silnou čchi (bio-energii) a když umíme udeřit s výbušnou vnitřní silou, pak se stáváme praktikujícím vnitřního stylu. 

Pokud se chceme dostat  ve cvičení taiči od externího k internímu, budeme muset projít dlouhým procesem tréninku, který začíná zlepšováním našeho zdraví a tělesné zdatnosti a budování struktury, kde čchi může volně plynout. 

Abychom zlepšili naše zdraví trénujeme pomalu a jemně. Nedoporučuje se používat sílu, protože ta spotřebovává naší energii příliš mnoho. To je jedním z důvodů, proč v taiči zdůrazňujeme relaxaci. 

Relaxovaný způsob předpokládá nemít touhu bojovat v průběhu tréninku. Myšlenka na bojování  nás právě přivádí do napětí a naše vnitřní energie stagnuje místo toho, aby plynula volně. 

Proto někteří mistři v počáteční stádiu tréninku neučí bojové aplikace. Učí jen formu (sestavu) a doufají, že když jejich žáci praktikují formu správně relaxovaným  způsobem, jejich klouby a vazy budou pomalu uvolněny  pro tok jejich energie. Stanou se tak zdatnější a zdravější a mohou pak přejít na vnitřní trénink (trénování vnitřních složek taiči) – dále viz. článek PRINCIPY PRAKTIKOVÁNÍ TAIČI – USPOŘÁDÁNÍ TĚLA  A POSTOJE.


Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taijiTextové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY