Textové pole: PRINCIPY PRAKTIKOVÁNÍ TAIČI – NÁSLEDUJ SVÉHO OPONENTA

Jan Janout

Z následujících dalších principů stojí určitě za zmínku princip, který dokáže udělat z taiči výborné bojové umění, ale my se zde budeme tím zabývat spíše v té širší souvislosti pro použití v běžném životě. 
Ten princip se dá vyjádřit větou: „Následuj svého oponenta“ V praxi boje to pak znamená, že nedochází ke střetu síly proti síle což  pak má za následek, že výsledek bývá lepší pro toho, kdo je silnější (větší, hřmotnější, s evidentně vyvinutými svaly atd.) Toto střetnutí pak může znamenat zranění jednoho a nebo obou oponentů. Následování oponenta znamená, že se ho snažím poznat, aby mohl pak nad ním zvítězit. Prakticky to pak znamená, že se k oponentovi co nejrychleji tzv. přilepím (někdy se tomu také říká „lepivé ruce“). Zůstávám v tomto kontaktu a snažím se v rámci tohoto kontaktu sledovat jeho pohyby a poznat je. Tedy nejdu proti síle oponenta, ale když on na mě vyvine sílu, tak jí ustoupím. On když nemá pro tuto svojí sílu oporu v mém odporu může v určité chvíli ztratit rovnováhu a já pak toho využiji, abych o dost malou silou jej ještě více vychýlil z rovnovážné a stabilní polohy a on padá. Tento princip je dobré používat i v normálním životě jako princip pro dobrou a úspěšnou komunikaci. Ten uvedený princip o následování svého oponenta si v takovém případě mohu vysvětlovat tak, že se snažím poznat názor a stanovisko svého oponenta a nikoliv, že budu za každou cenu prosazovat svůj (viz. síla proti síle). Výsledkem pak bývá kompromis, kde obě strany nemají pocit porážky a dokonce se jim zdá, že dosáhli oba vítězství.Je to princip, který je odborníky v komunikaci uznáván.
Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taijiTextové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY