Textové pole: Moje setkání s mistrem Vincentem Chu

Jan Janout

Do listopadu 2010, kdy jsem se poprvé osobně setkal s mistrem Vincentem Chu na semináři v Praze, jsem využíval hlavně možnost si číst v jeho článcích zde na jeho webu . Byly pro mě jeden čas hlavním zdrojem poznání .Tématika taiči je v nich velice dobře a srozumitelně vysvětlována a opravdu to stojí za to se jimi stále zabývat. Je dobré, že část z těchto článků se již podařilo, díky mému kamarádovi Karlovi Nuhlíčkovi, přeložit a on je má umístěny na jeho webu. 
V případě článků mistra Vincenta Chu se ukázala už tehdy jedna pravda. Není podstatné, zda cvičíte nějakou určitou sestavu taiči a nebo sledujete konkrétní linii (styl), ale podstatné jsou principy taiči , které platí napříč všem sestavám a stylům.
V listopadu 2010 se uskutečnil seminář s mistrem Vincentem Chu v Praze. Tématem byl hlavně nácvik sestavy 22 forem. Tuto krátkou sestavu mistr Vincent Chu vytvořil pro začátečníky. Již v průběhu prvního dne došlo k úpravě tohoto programu, neboť většina lidí se s touto sestavou již seznámila předtím a bylo důležité jí prohlubovat. Díky tomu jsem měl možnost se seznámit postupy, které jsem do té chvíle znal teoreticky pod pojmem tradiční trénink taiči. Nebylo to samozřejmě v tom pravém slova smyslu, kdy se třeba jedna forma ze sestavy cvičí v průběhu jednoho měsíce a denně a teprve pak se přechází na další.  Spojování do sestavy je pak až následný krok. I tak jsme opakovaně cvičili desítky minut stále jednu formu a nebo jeden pohyb. Pro člověka ,který něco takového nezná ani z doslechu, tak se takové cvičení stává opravdovou nudou a už se těší, kdy už konečně bude konec. Rozumová část naší mysli, která má v popisu práce stále něco hodnotit a řešit se toho po určitém čase takového opakování vzdá a pak teprve je ten správný prostor na poznávání. Tělo se v pozicích a pohybech zabydluje a protože takové procvičování se neděje jen třeba pět minut, ale desítky minut, tak si, podle mého názoru nastaví určitý režim, jehož součástí je také snaha uvolnit se a tím vlastně určitým způsobem šetřit energii, protože konec té činnosti je, jak se říká, v nedohlednu. Je zde docela výhodou, když délku procvičování může určovat někdo jiný než cvičící sám. Tento princip, který vychází z tradičního tréninku je velice dobrý pro zdokonalování našich dovedností (kung fu). Je proto dobré se tím nechat inspirovat a začít jej používat.


Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taijiTextové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY