Textové pole: ČCHI-KUNG (QI-GONG, CHI-KUNG)

Jan Janout

Čchi-kung je cvičení, které dokáže zvyšovat úroveň čchi v lidském těle a ovlivňovat její cirkulaci. Do tohoto cvičení se také počítají dechová cvičení. Mezi čchi-kungová cvičení patří také taiči.

Způsoby čchi-kungu jak ovlivňovat čchi jsou v zásadě dva:  WAJ-TAN a NEJ-TAN.

WAJ-TAN (vnější elixír)  je metoda, při které je čchi stimulována na určitém místě v těle trvalým svalovým úsilím spojeným se soustředěním. Např. když někdo drží své paže po několik minut natažené v určité pozicí, jeho ramena se následkem nahromadění čchi značně zahřejí. Když se napětí uvolní, energie vyšší úrovně poteče k místům s nižší úrovní. Cvičení waj-tan se používají v Číně už mnoho století. Později bylo waj-tan spojováno s bojovými technikami šaolinských mnichů. 

Při hybném (pohybovém) waj-tanu se určitý sval nebo určitá část těla opakovaně napíná a uvolňuje při plné pozornosti. Napětí by mělo být co nejmenší, protože velké napětí stahuje kanály čchi a určitým způsobem omezuj tok energie. Někteří lidé své svaly vůbec nenapínají, ale pouze si představují, že je napínají. Jiní je napínají jen natolik, aby jim to pomohlo se soustředit. Když se to dělá s určitou částí těla po několik minut, čchi se v této oblasti nahromadí, což obvykle vyvolá místní pocit tepla. V tu dobu se v této oblasti vysokého potenciálu nahromadí nejen energie čchi, ale také krev. Když se svaly uvolní, rozteče se vysoce nabitá čchi a krev k sousedícím oblastem s nízkou energií a tím zvýší cirkulaci čchi. Nejznámější cvičení waj-tan je čchi-kung nazvaný „8 kusů brokátu“ a nebo čchi-kung,který vymyslel Bodhidarma v Šaolinu pro mnichy („Kniha o rozvoji svalstva“ = I ťin ťing). 

Při klidném (nehybném-statickém) waj-tanu jsou také určité svalové skupiny namáhány, třebaže nejsou napínány.  Nervy např. v pažích a ramenech při držení pažích v předpažení se povzbudí do vyššího stavu energie (nabudí se), a jakmile spustíme paže a uvolníme je, vytvořená čchi bude cirkulovat do oblasti nižšího potenciálu, tak jako elektrická baterie cirkuluje elektřinu, když se uzavře elektrický okruh(obvod). Klidné cviky (nehybný waj-tan) slouží pouze zdraví, nelze je používat v bojovém umění, protože netrénují koordinaci cirkulace energie čchi se svalovou námahou. 

Z následujícího obrázku je vidět, že třeba jógové polohy (ásany) jsou také založeny na tomto principu waj-tan. 

Je to příklad jedné ze spojitostí (harmonizace) principů jógy a čchi-kung (taiči), kterou já pokládám za důležitou, aby se o ní vědělo.





NEJ-TAN znamená, že čchi se nahromadí v tan-tchienu; v bodě 1,5 palce pod pupkem. 
Když se nahromadilo čchi dostatečně, použije se mysl, aby přiměla čchi k cirkulaci ve dvou meridiánech, které prochází středem trupu na zádech a na hrudi. Tomu se říká "malá cirkulace"(nebo také „Malý nebeský okruh“). 
Když cvičenec již zvládá "malou cirkulaci", učí se "velkou cirkulaci"(nebo také „Velký nebeský okruh“), při níž mysl navádí tok čchi do celého těla. 
Tan-tchien je pokládán za původní zdroj energie člověka, protože embryo používá dolní část břicha pro cirkulaci jemu dodávaných živin a kyslíku od své matky. Po svém narození děťátko i nadále několik let (cca do 8 let) dýchá hlavně dolní částí břicha a pak se místo, kde probíhá  dýchání postupně přemístí výš a výš v trupu, takže již během dospívání se zdá, že lidé dýchají hrudníkem, zatímco ve skutečnosti ztratili kontrolu nad svaly dolní části břicha. 
Když se cvičí svaly této oblasti, začnou zde nervy a kanály čchi hromadit energii čchi, která vznikla tímto cvičením. Tento způsob vytváření a hromadění energie se nazývá "Zažehnout oheň" neboli "čchi chuo". 
Tento způsob je intenzivnější, když zkoncentrujeme svou mysl na tuto činnost. Později se zjistilo, že při cvičení čchi chuo je nutno koordinovat dýchání, aby svaly byly cvičeny účinně a správně. Tato koordinace správného dýchání také pomůže soustředit mysl na cvičení. Pohyby břišních svalů nahoru a dolů během hlubokého dýchání jsou masáží žaludku a střev jakož i cvičením pro svaly, které drží vnitřní orgány na místě - zvýší jejich sílu. Mohou vyléčit kýly, které jsou způsobeny slabostí vnitřních svalů. 

Cvičení pohybu břišních svalů vede ke vzniku čchi nejen pro cirkulaci, ale také přímo pro orgány, které tyto svaly drží a obklopují. 

Tento přívod čchi spolu se zvýšeným oběhem krve zachovává tyto orgány zdravé.

Taiči s principy svého pohybu i statickými cvičeními patří také do tohoto druhu čchi-kungu. Také proto, že pracuje s myslí.

Cvičení čchi-kungu jako integrální součásti taiči není jen nezbytné pro účinnou sebeobranu, je rovněž nezbytné pro dobré zdraví. 

Taiči bez čchi-kungu již není taiči, neboť se stává jen určitou formou jemného cvičení, které může mít určitý kladný vliv na krevní oběh a zotavení těla, avšak těžko přinese tu úroveň vitality a mentální svěžesti obvykle cvičení taiči přičítanou.

Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taijiTextové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY