Textové pole: ČCHI (QI,CHI)

Jan Janout

Čchi je základ veškeré čínské lékařské teorie a čchi-kungu (má stejný význam jako řecké slovo"pneuma", v indickém sanskrtu "prána“ nebo japonské „ki“). Čchi lze charakterizovat jako biologickou životní síla a tok energie ve všem živém .Čchi lze nejlépe vysvětlit jako druh energie velmi podobné elektřině (bioelektřina), která protéká tělem lidí a zvířat. V souvislosti s pěstováním a kultivací čchi v lidském těle se setkáváme s čchi-kung.

Širší význam čchi se týká energie  obecně, jako např. energie Země, Vesmíru apod.

V lidském těle se čchi pohybuje prakticky stejně jako krev a také podle čínské medicíny s krví vytváří tzv. jin-jangovou dvojici (viz. vysvětlení v článku o Jin-Jang ). Nejznámějšími dráhami čchi jsou tzv. meridiány, které známe z akupunktury. 

Zdrojem čchi v lidském těle je část čchi, která je předána rodiči ( prenatální - vrozená čchi) a čchi, která vzniká po narození (postnatální).

Zdrojem postnatální čchi je potrava, vzduch, ale také cvičení čchi-kung (tj. také taiči, které také patří mezi cvičení čchi-kung, protože se i u něho jedná o kultivaci čchi). 

Oba tyto základní druhy čchi v lidském těle jsou spolu úzce spjaté a při tvorbě celkové vitální energie čchi dochází k jejich spojení. 

Cirkulace čchi je ovlivněna denní dobou a ročním obdobím(vnější vlivy), lidskými náladami(vnitřní vlivy). 

Proces tvorby čchi v lidském těle probíhá takto:
vrozená čchi vyvěrá z ledvin (viz.též vliv přenosu váhy, který je popsán v článku o vlivu taiči na zdraví)
mezi ming-menem (cca střed mezi ledvinami – na opačné straně než je spodní tan-tchien) a  spodním zářičem (tan-tchienem) se spojuje
stoupá do prostředního zářiče (slezina a žaludek)
zde se smíchá s esencí potravy, která je produkována slezinou a žaludkem
tato směs pokračuje nahoru do horního zářiče (oblast plic)
zde se „nasytí“ „čistou“ čchi přijímanou plícemi zvenčí (vzduch)
z plic je pak rozptylována pomocí funkce plic, která se nazývá řízení „rozptylování“ a klesání“ do celého těla.
 
 Faktory mající vliv na kvalitu čchi: 
kvalita a síla vrozené čchi 
kvalita a množství přijímané potravy 
kvalita životního prostředí (zejména ovzduší) 
bezporuchový chod – ledviny, slezina, žaludek, plíce 
působení psychiky na chod těchto orgánů 
Zvlášť důležitá pro kvalitu a harmonii čchi – dobrá činnost sleziny a žaludku – výživa a esence potravy – hlavní zdroj vytváření nové čchi – lze ji nahrazovat případný nedostatek vrozené čchi (vrozená čchi se už po narození špatně ovlivňuje). 

Čchi-kung je nejúčinnější faktorem pro doplňování „pravé“ čchi (tj. čchi, která je harmonická). 

Pokud není čchi v harmonii, tak se naopak nazývá „škodlivá“ čchi.

Hlavní funkcí čchi je to , že je vitálním základem organismu. Je nazývána „kořenem života. Je silou, která organismus oživuje, udržuje v chodu a iniciuje všechny jeho funkce. Existence života je plně závislá na čchi. Mezi 10-40 rokem má nejlepší kvalitu. 
Střídmost, správná životospráva, duševní hygiena a zdravá strava ve spojení s vhodnými cvičeními (zejména různými praktikami „pěstování života“ známé  z čchi-kungu, taiči, jógy apod.) umožňují nejenom si udržet silnou a kvalitní čchi, nýbrž dokonce ji i doplnit. 

Prvopočáteční (pravá=harmonická) čchi se pohybuje 12-ti hlavními dráhami, 8-mi zvláštními drahami a i mimo dráhy (v prostoru mezi nimi). 
Připomíná to tedy větvení krevního oběhu a proto také spojení krve a čchi je jin-jangovou dvojicí. Tento systém drah čchi se nazývá „jing-luo“. 
Příklad jedné takové dráhy (jing) s jejím rozvětvením (luo) – viz. obrázek níže.















Hlavní kanály - meridiány (jing) jsou ve spojení s tepnami a nervy a hlavně jsou ve spojení s vnitřními orgány (jsou ve většině případů také podle těch orgánů nazvány).

Stagnace čchi v kanále znamená narušení funkce orgánu. 
Zprůchodnění kanálů – úkol např. akupunktury nebo čchi-kungu. 

Akupunkturní body (dutiny) jsou místa kde se kanály čchi přibližují k povrchu těla (jsou v různé hloubce). Lze je ovlivňovat jehlou v akupunktuře, tlakem v akupresuře, masáží a nebo dokonce jsou cílem útoku v bojových uměních jakým je např. Taiči. 
Jeden známý bod blízko povrchu je tzv.“brňavka“. 
Akupunktura jich zná kolem 700, bojová umění jich používají 108 (36 smrtelných – „dutiny smrti“ – jediný úder může poškodit vnitřní orgán, útoky na ostatní mohou způsobit strnulost nebo bezvědomí). 

Cirkulace čchi je ovlivněna v rámci denní doby, ročních období, ale také hodně stavem naší psychiky a emocí. 

Číňané například v souvislosti s vlivem emocí a pocitů člověka na stav čchi uvádějí tzv. sedmero nálad. Jsou to -  radost, zloba, starost, zadumanost, smutek, strach, úlek. Souvisí s vnitřními orgány (např.radost se srdcem, hněv s játry).

Tyto pocity samy ještě nevedou k žádnému tělesnému problému, jsou jen přirozenou reakcí na podněty. Je-li jich však přesmíru, ve smyslu intenzity nebo délky působení, způsobí zmatek ve funkcích čchi a krve a vedou k nemoci.
Přespříliš citů je tedy zraňující. Naopak otevřená mysl vede k nadhledu, k vnitřnímu východisku z "blbé nálady", stresu a těžkého života. Jak se na to dívali staří Číňané a jak taoisté, jejichž symbolem se stal obrazec tchaj-ťi (taiči, taiji) – čínská monáda=obrazec jin-jang (viz. v článku o jin-jangu)? 

Čínské pojetí vesmíru, světa a člověka
Základem je vědomí jednoty vesmíru, Země a všech bytostí. 
Celý lidský rod je jen drobná součást vesmíru a pohyb vesmíru je pro něj určující. 
Vesmír sám je naznačen obrazcem tchaj-ťi, jeho pohyb je vyjádřen principy jin a jang. Tomuto pohybu je dán vnitřní souzvuk a potřebou všech bytostí je naučit se mu naslouchat.  Taoistické učení, které je nám přibližováno tu jako filosofie, tu jako náboženství, je hlavně praktickým východiskem z lidských otázek, týkajících se vlastní existence.  
Východiskem je Tao - Cesta. 
Nejslavnější taoistický spis "Posvátná kniha o tao a ctnosti" říká, že člověk se řídí podle Země, Země se řídí podle Nebe, Nebe se řídí podle Tao a Tao následuje přirozenost. 
Jedinou skutečnou realitou je osobní prožitek. To, co teď vnímám, čím teď žíji. Cíl našeho života není dán bodem, ke kterému bychom se blížili, je dán způsobem, jakým teď po naší cestě jdeme. Jaké tedy pachtění,jaký strach z neuneseného břemene našich povinností? 

Svoboda ducha, otevřenost mysli a přirozenost na naší cestě. 

Úloha mysli je zásadní pro udržování čchi v harmonii. Nejdůležitější je pamatovat si, že vše je řízeno myslí. 

Platí věta:“MYSL VEDE ČCHI“ (Např. koncentruji mysl na vedení a řízení pohybu v taiči a tím dosáhnu toho, že čchi dobře cirkuluje a je v harmonii). Nedoporučuje se soustředit se na čchi samotnou, protože pak má čchi tendenci méně cirkulovat (stagnuje). Pokud má mysl čchi vést, tak musí být před ní a nikoliv soustředěna na ní.

Západní věda prokázala, že využíváme pouze 30-40% své mozkové kapacity. Kdyby se někdo dokázal vycvičit k tomu, aby využil víc než toto množství, byl by z něho génius. Věda věří, že to lze docílit pomocí meditace a tréninku koncentrace. 
V tréninku čchi-kungu mysl řídí tok čchi, tak jako řídí jiné tělesné funkce. 
Všichni jsme zkusili způsoby, kterými naše mysl vyvolala reakce v těle. Když myslíte na děsivé věci, může to vyvolat pocení. Když myslíte na nějakou napjatou situaci, může to vyvolat napětí všech svalů v takové míře, že celé tělo začne bolet. V takovém případě vaše mysl vyvolala chemickou reakci, tj. vznik kyseliny ve vašich napjatých svalech. 
Vaše mysl může uvolnit tělo jen tím, že na to myslíte. 

Při tréninku čchi-kungu (tedy i taiči, jako jednoho druhu čchi-kungu) je klíč k úspěchu v soustředění. 

Soustředíme-li pozornost na břicho a provedeme-li určitá cvičení, vznikne čchi a cirkuluje tělem. To vede ke vzniku dodatečné energie a jejímu účinnějšímu využití,  např.to umožňuje bojovníkovi udeřit s ohromnou silou a klást odpor proniknutí protivníkovy síly do svého těla. 

Množství čchi, které může vzniknout, závisí hlavně na schopnosti dotyčné osoby soustředit se.

Pojednání o čchi (qi) také naleznete v mém překladu článku od mistra Tu-Ky Lama, který jsem umístil na svých stránkách zde na http://www.taicivplzni.wz.cz/index_soubory/pojeti_qi_jing_li.htm nebo na mém blogu www.taicivplzni.blogspot.cz 
 
Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taijidráhy čchi ťing-luoTextové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY