Textové pole: TAIČI A JEHO VLIV NA ZDRAVÍ 

Jan Janout

Taiči, jako čínské cvičení, má stejné základy (principy) a vychází ze stejných předpokladů jako čínská medicína.
Čínská definice zdraví je chápána v pojmech ENERGETICKÉHO SYSTÉMU, který je na poněkud odlišné a vyšší úrovni, než je úroveň fyzického těla, krve a kostí. Tento energetický systém funguje jako určitý "řídící systém", nebo také "program" pro celé tělo. Jedná se o jakousi základní strukturu. Hierarchická posloupnost řízení a vlivu je následující: ENERGIE(ČCHI) - KREV - BUŇKY - TKÁNĚ - ORGÁNY - FUNKCE - VZTAHY – CELEK. Pokud toto nefunguje, člověk onemocní. Základem veškeré čínské medicíny a péče o zdraví je tedy čchi neboli energie. Pokud není tok energie v rovnováze, pak ovlivní normální zdravé fungování každé úrovně v té výše uvedné hierarchii a projeví se jako porucha tělesná (nebo porucha duševní). 
Mysl a tělo jsou v čínské medicíně vždy chápány jako jeden celek.
Je-li taiči praktikováno správným způsobem, je samo o sobě kompletním souborem čchi-kungu (tj.kultivace čchi), ačkoli všeobecně vzato má větší význam v prevenci a podpoře zdraví než v léčení chorob.
Pokud cvičení taiči je bráno pouze jako cvičení určité formy tance - zisk je z něj jen obvyklý přínos spojený s tancem - pružnost, elegance a zábava. 
Není pravděpodobné dopracovat se k něčemu takovému, jako je zdraví, vitalita a mentální čistota  (pocit klidu, radost a vnitřní mír) - charakteristickými pro opravdové cvičení taiči. Největší přínos taiči totiž nespočívá v jeho vnější formě, ale ve vnitřní hodnotě -  v kultivaci  životní energie čchi a mysli.

Souhrn hlavních účinků taiči na zdraví
Harmonizace toku čchi jeho drahami – na základě principu, že mysl vede čchi 
základní princip cvičení taiči – harmonie mysli a těla, použití mysli (záměr) k vedení pohybu (čchi)
Trénink nervové soustavy – uvolnění mysli, koncentrace mysli, meditativní stav mysli při cvičení, odstranění stresu, trénink vnitřního cítění těla, trénink paměti (sestavy – jak jsou cviky poskládány za sebou)
Krevní oběh: jin-jangová dvojice krev(jin)-čchi(jang) – proudí tělem společně 
Dýchání: soulad s pohyby při cvičení
Páteř: snaha o neustálé protahování a zkruty - velice vhodné pro zlepšení a udržení dobrého stavu páteře.
Klouby: správný směr kolene, uvolněný pohyb (zvláště v horní polovině těla)
Při přenosu váhy – princip jin-jang (kyčle – správná výživa – přenos váhy z nohy na nohu provádí v kloubu změnu tlaku a čerpá tak živiny do té části kloubu, která je závislá na přenosu živin přes kloubní mezeru a tekutinu,…).

Mám osobní zkušenost, že se dá praktikováním taiči slušně vylepšit stav páteře. Snaha o neustálé protahování páteře a její pohyb do zkrutu je pro páteř velice dobrý. Dalo by se říci, že prakticky už od 2.roku cvičení taiči mi dala páteř pokoj a od té doby jsem nezažil problémy s páteří, které by mě omezovaly život.

Přenášení váhy z nohy na nohu má blahodárný vliv také na ledviny, které jsou v tradiční čínské medicíně velice důležitým orgánem. Také to má souvislost s dobrou imunitou a mírným průběhem případného  onemocnění typu nachlazení a chřipky. 
Blahodárný vliv přenášení váhy na ledviny jsem také konzultoval s mistrem Vincentem Chu na jeho semináři v Praze v 11/2010. Tuto skutečnost mi potvrdil a také ještě upřesnil, že se to děje hlavně při přenášení váhy v postoji mabu, což se v sestavách děje hlavně při provádění formy, která se jmenuje „Plující oblaka“

Taiči je pomalé, uvolněné a jemné cvičení, mohou ho praktikovat lidé všech věkových skupin a tělesné kondice.
Posiluje imunitní systém. Např. podle jedné studie lidé, kteří pravidelně cvičící taiči měli větší počet bílých krvinek oproti necvičícím.
Taiči je cvičení s důrazem na uvolnění a zklidnění, což je přesně opak těch stresů, které denně zažíváme. Když se zklidníte a uvolníte, váš nervový systém se posílí a lépe pak pracuje. Proto když cvičíte taiči přirozeně a uvolněně, je to daleko lepší pro centrální nervový systém a mnoho dalších funkcí vnitřních orgánů. Cvičení taiči poskytne aktivní části nervového systému šanci obnovit se, tím, že se „zapojí“ za běžných okolností neaktivní část. Tímto způsobem se nervový systém dostane opět do rovnováhy. 
Uvolňování a protahování těla v taiči navíc pomůže lidem se sedavým zaměstnáním zlepšit a obnovit funkci svalů a krevní oběh.
Veškerá aktivita vyžaduje zdroj energie. Lidské tělo je jedním velkým spletitým celkem s mnoha navzájem propojenými systémy a vyžaduje proto hodně energie pro udržení správné funkce všech těchto systémů. Aby člověk dokázal udržet tento celek v nejlepší formě, musí mít pestrý jídelníček a udržovat všechny fyziologické funkce. Pro udržení dobrého zdraví je proto mimo potravy nutné najít vhodné cvičení, které by udržovalo a zlepšovalo všechny tyto funkce. Toto cvičení by mělo působit na svalový, kosterní, oběhový, nervový, dýchací, imunitní systém, atd. Navíc, při cvičení by se neměla „životní energie“ pouze vydávat, ale také doplňovat, pro zajištění všech zmíněných funkcí.
Taiči se svými pomalými, jemnými, plynulými a uvolněnými pohyby liší od většiny pohybových cvičení, jež bývají fyzicky náročná. Pohyby taiči jsou založeny na některých poznatcích z lidské fyziologie, proto by se cvičení mělo provádět uvolněně aby došlo ke zlepšení krevního oběhu, funkce nervového systému a otevření pórů kůže, tak aby mohla lépe „dýchat“. Správně prováděné cvičení také napomůže přirozenému držení těla, což podpoří kosterní systém srovnáním kostí do jejich správných pozic. 
Taiči je cvičení, kde vynaložíte dostatečné množství fyzické aktivity s minimem spotřebované energie, což zapadá do konceptu „kultivace života“.
Když cvičíte správně, všechny vnější podněty jsou odfiltrovány, negativní emoce jsou utlumeny a vy tak proniknete do zdravého, klidného stavu. Jinými slovy, když jste uvolnění, nervový systém začne pracovat efektivněji, krev lépe cirkuluje a tělo se lépe harmonizuje a dostane se do rovnováhy.
Vlastnosti, které cvičení taiči v člověku podporuje jsou vytrvalost a trpělivost ( i sám se sebou).
Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taijiTextové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY