Textové pole: SESTAVA 24 FOREM STYLU JANG 

Jan Janout

Tato sestava vznikla v roce 1956 v Číně a dá se říci, že byla vytvořena k popularizaci taiči. Na jejím vzniku  se podíleli i takoví skuteční mistři taiči jako byl mistr Fu Zhongwen (jeden z velice blízkých žáků slavného mistra Jang Čengfu). Jako zdroj pro tuto informaci o mistru Fu Zhongwenovi byla použita encyklopedie Wikipedia. Když jsem tuto informaci konzultoval v 11/2010 na semináři v Praze s mistrem Vincentem Chu , tak mi odpověděl, že viděl v Číně obraz, na kterém byli autoři (tvůrci) této sestavy 24 formem (cca 15 lidí) a mezi nimi mistr Fu Zhongwen nebyl. Na můj dotaz, zda by mohl jmenovat některého z nich, tak uvedl, že tam viděl mistra Wu Bina, který také trénoval známou filmovou  hvězdu Jet Liho  a který je také nazýván „Otec moderního wu-šu“. Jako dalšího pak Vincent Chu jmenoval mistra, kterého mi přímo ukázal ve svojí knize pro začátečníky (kterou jsem mu dával při svém dotazování podepsat) na straně 17. Jedná se o žáka mistra Jang Čengfu, který se jmenuje Tsau Li Shu a Vincent o něm píše v této knize jako o známém mistrovi taiči v oblasti Pekingu.
Sestava Jang 24 forem je vytvořena na základě nejrozšířenějšího stylu taiči – stylu Jang. Některé zdroje uvádějí, že na ní spolupracovali i odborníci na tradiční čínskou medicínu a tělovýchovu. Některými současnými mistry taiči je pokládána za vhodný a dobrý základ pro začátečníky taiči. 
Bývá označována také za nejrozšířenější sestavu taiči. Jedná se o moderní sestavu (lze chápat ve smyslu – poměrně „mladou“ sestavu) a jako taková bývá zdrojem mnoha diskusí, zda se jedná o skutečné taiči. 
Doporučuji  k tomu přistupovat ani ne tak z hlediska stáří sestavy jako z hlediska principů taiči. Pokud budu principy taiči ve svém cvičení uplatňovat, tak není až zas tak důležité co cvičím (jakou sestavu), ale jak to cvičím. 
Je řada lidí, kteří zůstávají u sestavy Jang 24 forem dlouhá léta a učí se na ní právě poznávat ty principy, které jsou důležité pro každé správné cvičení taiči. 
Jednou z námitek je také, že se jedná o příliš krátkou sestavu v porovnání s těmi dlouhými tradičními sestavami, což má být dost velkou nevýhodou. 
Vzhledem k tomu, že obojí celá sestava i jednotlivé formy, fungují tzv. holistickým (celostním) způsobem (tj. co dokáži praktikovat a mít z toho prospěch v celé sestavě, tak toho mohu dosáhnout i opakováním jednotlivých forem), má pro rozvoj dovedností v taiči hodnotu i to, že si cvičím opakovaně jen jednotlivé formy (což je právě také součástí té tradice – nejdříve byly samostatné formy, které se až později spojily do sestavy). Dokonce to, že si cvičím krátkou sestavu a nebo jednotlivé formy, má tu výhodu, že si taiči mohu zacvičit i v případě momentálního nedostatku dostatečného prostoru pro zacvičení celé té tzv.dlouhé sestavy. 
Také není vůbec problém si bez zastavení a přerušení na sebe plynule navázat několik opakování některé z těch krátkých sestav.

Některé další názvy této sestavy, se kterými se lze setkat:
Zjednodušený tchaj-ťi čchüan
Národní čínská sestava
24 pekingských forem

Jedna z verzí názvů jednotlivých forem:

1. Zahajovací forma 
2. Prohrábnutí hřívy divokého koně    
3. Bílý jeřáb rozpíná křídla   
4. Oprášení kolene    
5. Brnknutí na loutnu 
6. Couvnout a odehnat opici 
7. Pohlazení pavího chvostu - levé
8. Pohlazení pavího chvostu - pravé 
9. Jednoduchý bič nebo také prásknutí bičem 
10. Plující oblaka 
11. Jednoduchý bič nebo také prásknutí bičem
12. Sáhnut na koně 
13. Kop pravou patou 
14. Dva hroty zasahují uši 
15. Kop levou patou 
16. Pubu – had slézá a zlatý kohout stojí na levé noze 
17. Pubu – had slézá a zlatý kohout stojí na pravé noze
18. Prohození tkalcovského člunku 
19. Zabodnut jehlu do mořského dna 
20. Blýskavé paže 
21. Vykročení, odklonění, odražení a úder pěstí 
22. Zdánlivé uzavření se 
23. Zkřížení rukou  
24. Závěrečná forma    


Videa: 

V dnešní době není už problém najít na internetu řadu videoukázek se sestavou Jang 24 forem. Jedna z prvních, kterou jsem já používal a nechával se inspirovat je provedení, které je na webu taiji.de (viz.druhá ukázka)

Jang 24 forem s anglickými titulky:
http://www.youtube.com/watch?v=-ZtpwmjMC7Q

Totéž, ale tentokrát plynule a nepřetržitě od začátku do konce:

http://www.youtube.com/watch?v=TBvF6r6DOvc

Také třeba jedno z mých provedeních:-)
http://www.youtube.com/watch?v=tfhW0XgNWLs&feature=player_embedded

A nebo další velký výběr na youtube například na tomto odkazu pro klíčová slova “24 forms”:

http://www.youtube.com/results?search_query=24+forms&aq=1

Pozor při těchto vyhledáváních na jednu skutečnost. Bohužel, jak i zde na tomto odkazu se s tím setkáte, jsou i jiné sestavy, které mají v názvu “24 forem” a není to ta, o které zde hovoříme.

Více o této skutečnosti se můžete dozvědět zde na mém webu na stránce “Sestavy a jejich význam”  
Pokládám za dost důležité o této, poměrně matoucí, skutečnosti vědět. Člověk pak má možnost, pokud to není zřejmé z kontextu, zeptat se na bližší podrobnosti, aby se dozvěděl o jakou sestavu se vlastně jedná. 
Textové pole:   ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY    
Textové pole: souboj ptáka a hadaTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

diagram taiji